Cyklus Čas jsou peníze. Peníze, čas a informace ve světě středověkého města

Název: Čas jsou peníze. Peníze, čas a informace ve světě středověkého města
Kdy: 19. března 2014
Kde: KD Na Rybníčku, Opava

Lektoři
Mgr. Martin Čapský , PhD., Slezská univerzita v Opavě:
Prostoru a komunikace ve středověku

Dr. Wojciech Dominiak, Muzeum Prudnik, Polsko:
Ekonomika a peníze ve středověku

Mgr. Tomáš Borovský, Ph.D., Masarykova univerzita v Brně:
Vnímání času ve středověku

„Středověk neskončil, středověk trvá“, tak zní refrén písně jedné populární české hudební skupiny. A do jisté míry s tím nelze nesouhlasit! Lidé byli tehdy, jako jsou nyní. Ale jejich svět je od toho našeho tak vzdálený! Tak jiný! Dnes už vás nemusí trápit, že kvůli nepřízni počasí nevzejde vaše úroda a vy nepřežijete příští zimu, nemusíte si na cestu do pár kilometrů vzdáleného místa vyhradit celý týden, nemusíte se obávat toho, že polovina vaší rodiny nečekaně zahyne v důsledku morové epidemie, a ani nemusíte mít takový strach z toho, že vaše město oblehne nepřátelská armáda a jeho obyvatelé budou vydáni na milost a nemilost plenění a drancování. Ale jsou i mnohem prozaičtější věci na světě! Například si dnes můžete hezky vykračovat po dlážděných chodnících, jezdit hromadnou dopravou podle více méně přesného jízdního řádu, peníze vám dnes půjčí kdekdo a nepropadne za to peklu (snad) a když něco potřebujete, dostanete to většinou hned, nebo jen o malou chviličku později. Protože naše doba snad víc než jiné dokázala docenit myšlenku, která se zrodila ve středověkém městském prostředí. Totiž že „ČAS JSOU PENÍZE“!

Pokusíme se odhalit to středověké, co přežilo, osvědčilo se a zapustilo kořeny hluboko v myslích lidí dnešní společnosti! Jak například ovlivnily život v Evropě křížové výpravy a jak se měnily prostředky využívané při komunikaci mezi vzdálenými i méně vzdálenými místy? Zaměříme se na vnímání času a prostoru a proměny, kterými v důsledku urbanizace a celé řady dalších významných procesů odehrávajících se v Evropě vrcholného a pozdního středověku prošlo, a samozřejmě a zejména na peníze! Protože ty chceme všichni! Král, šašek, sedlák nebo kat!