Exkurze do Budapešti očima studentů Gymnázia ve Vrbně pod Pradědem

1025-vrbno

Ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě se někteří žáci naší školy ve dnech 30. 9. – 4. 10. 2013 zúčastnili exkurze do Budapešti. První den jsme navštívili město Ostřihom s monumentální bazilikou, která nás ohromila svou precizní architekturou. Druhý den jsme zahájili prohlídkou Aquinca, pozůstatků římského města a muzea, které skýtalo mnoho zábavy i pro technicky založené jedince. Ještě ten den jsme navštívili jeskyně, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o zdejších útvarech, ale také si protáhli kosti a zlepšili kondičku při složitých výstupech. Kolem poledne jsme ještě absolvovali návštěvu synagogy a židovského muzea. Třetí den nás, již značně unavené, zavezl autobus k lanovce, jež nás dopravila do části města Buda, kde jsme navštívili Rybářskou baštu a chrám Sv. Štěpána, v němž je krásně zdobený interiér.

Pokračovali jsme do Maďarské národní galerie v Budínském hradu, kde jsme zhlédli výstavu Marca Chagalla. Poslední den byl zahájen nákupy na místní tržnici, zde jsme si mohli nakoupit dárky a místní speciality. Následovala další výstava, tentokrát dekadentního Egona Schieleho. Ten do detailů propracovává zajímavé životní situace a postavy lidí. Poslední zastávkou na souši se stala budova parlamentu – mohli jsme obdivovat korunovační klenoty i stavbu samotnou. Den jsme ukončili plavbou po Dunaji obohacenou o historický výklad a občerstvení. Po zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v malebném městě Visegrád, které všichni známe jako místo, kde byla založena tzv. Visegrádská skupina (organizace zastřešující spolupráci Polska, ČR, Maďarska, Slovenska). Po této poslední prohlídce jsme nastoupili do autobusu a vydali se vstříc domů obohaceni o mnoho nových zážitků a historických poznatků.

Natty Rosa a Kateřina Koždoňová