Česko-německé vztahy: stále aktuální téma a spousta nezodpovězených otázek

Němci v českých zemích v 19. a 20. století. Společnost a kultura. To je téma v pořadí čtvrtého přednáškového cyklu Soudobé trendy v historickém bádání, realizovaného na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě (FPF), který proběhne 20. března od 15 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě. Otázka česko-německých vztahů v uplynulých dvou staletích zůstává i v současnosti citlivým tématem a předmětem vášnivých debat.

„Těch otázek je stále hodně: Bojovali Češi a Němci neustále proti sobě? Anebo se uměli také dohodnout a spolupracovat? Co bylo důležitější – národnost či politické a náboženské přesvědčení? Obdivovali všichni sudetští Němci Hitlera? Jak silné pozice měli Němci v českém Slezsku?,“ vypočetl Mgr. Martin Sosna, odborný pracovník pro popularizaci vědy a výzkumu projektu Popularizace VaV histor. věd, v jehož rámci se cyklus přednášek uskutečňuje.

Konkrétně se zájemci mohou těšit na témata Němci ve Slezsku, Mnichovská dohoda a její dopady a Německé aktivistické strany v Československé republice. Odpovědi budou hledat hned tři významní badatelé z oboru: doc. PhDr. Marie Gawrecká, CSc. z Ústavu historických věd (FPF), doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D.z Historického ústavu Akademie věd ČR a Thomas Oellermann, M.A. z Heinrich Heine Universität Dűsseldorf (působící také na Collegiu Bohemicum v Ústí nad Labem a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze).

Projekt Popularizace VaV histor. věd odstartoval na Ústavu historických věd ve druhé polovině roku 2012, jeho základním cílem je popularizovat výsledky vědecké práce. Doposavad proběhly tři přednáškové cykly, řada dalších přednášek, seminářů a workshopů, v neposlední řadě jsou výsledky pravidelně prezentovány na vybraných středních školách v každém z krajů České republiky (kromě Prahy).

2024  popularizacevedy.slu.cz   | Ústav historických věd