Proč popularizace?

Popularizace vědy je termín, který zastřešuje aktivity vedoucí k rozšiřování obecného povědomí o vědě, jejich metodikách, výsledcích, úspěších. Cílem popularizace je poskytnutí informací široké veřejnosti a případně se pokusit vzbudit u společnosti, či vybrané cílové skupiny zájem o vědecké obory.

Projekt Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě, s názvem „Popularizace výzkumných a vědeckých výsledků historických věd“ má v rámci své první klíčové aktivity oslovit zejména studenty středních škol, jako potencionální zájemce o studium oboru, či přímo o vědecko – výzkumnou práci. Cílovou skupinu však tvoří široká laická i odborná veřejnost (nejen studenti středních škol, ale také studenti vysokých škol, pedagogové středních i vysokých škol).

Pilířem této aktivity je vzdělávací program "Soudobé trendy v historickém bádání".

Pedagogové Ústavu historických věd zvou na univerzitu tuzemské a zahraniční experty a společně pak vytvářejí soubory přednášek - popularizační cykly. Celkem má být realizováno 8 popularizačních cyklů, které představují širokou škálu témat: životní styl obyvatel v Československu 50. a 60 .letech 20. století, Němci v českých zemích v 19. a 20. století, mocenské konflikty v době husitství, principy legitimity ve vrcholném středověku, sběratelství v raném novověku, fenomén hospodářských krizí, dějiny sportu,...

Na základě výsledků uskutečněného popularizačního cyklu vznikají vždy 3 postery - velkoplošné didaktické texty určené pro podporu výuky na středních školách.

Následně odborní pracovníci pro popularizaci, studenti doktorského studia, navštěvují školy v krajích po celé ČR a prostřednictvím popularizačních přednášek prezentují odborné závěry cyklů. Do každého kraje přinášení, s ohledem na hlavní téma také informace místního významu.

V současné době odborní pracovníci popularizují na 13 gymnáziích po celé České republice. Do projektu jsou zapojena také 4 regionální gymnázia.

Hostující experti na Slezské univerzitě dále vedou odborné semináře, kolokvia i konzultace pro studenty bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů a rovněž pro vědecko-výzkumné pracovníky, pedagogy.

Projekt si klade za cíl, prostřednictvím tohoto komplexního vzdělávacího programu oslovit celkem minimálně 2800 osob.